а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поруча

поручаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18524
1. појаде
Англиски: breakfast
Примери:
Се изми, поруча и излезе надвор.
2. Покасне малку.
Англиски: snack
Примери:
Дојдоа и гостите, си поручаа и си отидоа.
Изведенки
1. поручува несв.
поручуваат
2. поручување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК