а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поручек

мн. поручеци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29933
1. попладне
Англиски: afternoon Албански: pasdite
Примери:
Средата поручек берберницата живна.
Тој поручек не одеше на работа.
Идејата му се роди поручекта.
Поручеква одам на пливање.
2. појадок
Англиски: breakfast Албански: kafjall, mëngjes
Изведенки
поручек прил.
Пример: Поручек одам на кино.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК