а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

порфирен

порфирни
Вид збор: Придавка
Ранг: 49863
1. Што се однесува на порфир, што е изработен од порфир.
Употреба: Минералогија
Примери:
Порфирни столбови.
2. Што е со темноцрвена боја.
Англиски: purple
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК