а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

порцелан

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8498
1. Бела, огноотпорна материја што служи за изработка на садови за домаќинството, изолациски предмети, украси и др.
Англиски: porcelain Албански: porcelan
Примери:
Вази од порцелан.
2. Предмети од таква материја.
Англиски: china Албански: porcelan
Примери:
Долапот беше исполнет со шишенца и кинески порцелан.
Изведенки
порцелански прид.
порцеланска
Пример: порцеланска чинија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК