а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

порција

мн. порции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6343
1. определено количество јадење
Англиски: portion Албански: porcion
Примери:
Донесете ми порија јагешко.
2. сад за јадење
Англиски: plate Албански: pjatë
Примери:
Му се тресе раката во која ја носи порцијата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК