а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пор

мн. порови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20503
Мала граблива ѕверка од фамилијата куни, со темнокафеаво или со црно крзно што лачи секрет со многу непријатен мирис заради заштита и одбрана од непријателот.
Латински: Mustela putorius Англиски: polecat
Употреба: Зоологија