а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посада

мн. посади
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16029
1. Воена единица сместена постојано или привремено во населено место или во тврдина.
Англиски: garrison Албански: ekuipazh
Употреба: Воен термин
2. Екипаж на брод, авион.
Англиски: crew Албански: ekuipazh
Употреба: Транспорт
Примери:
Посадата на авионот ви посакува добар лет.
За управување со бродот беше потребна голема посада.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК