а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посади

посадат; посадил; посаден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7311
1. Стави, закопа семе, лоза в земја за да израсне растение.
Англиски: plant Албански: mbjell
Употреба: Земјоделство
Примери:
Во дворот посади невен, жолто џунџуле и други цвеќиња.
2. Сади малку или уште малку.
Англиски: plant Албански: mbjell pak
Употреба: Земјоделство , Ретко
Примери:
Тој остана да посади уште малку кромид.
Изведенки
1. посадува несв.
посадуваат
2. посадување ср.
глаг. им.