а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посатка

мн. посатки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14916
Предмет, обично од стакло, порцелан или метал со различна форма и големина, во кој се приготвува или послужува храна, во кој може да се стави или да се чува течност, храна и сл.
Англиски: bowl
Примери:
Наведната над мијалникот таа ги миеше посатките.
Бакарна посатка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК