а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посвати

(се) посватат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане сватови еден со друг (при женидба, мажачка).
Примери:
Еснаф луѓе се, та ако се посватат, лошо ли ќе им биде?
Изведенки
посватува несв.
(се) посватуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК