а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посвета

(едн.) посветата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8934
1. Натпис на книга или друга творба во кој се посочува личноста на која е посветена.
Англиски: dedication Албански: dedikim
Примери:
Своерачно напишана посвета тој ја придружил со потпис.
2. Уводен дел во литературна творба со обраќање кон личноста во чија чест е напишана.
Англиски: dedication Албански: dedikim
Употреба: Литература
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК