а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посвири

посвират
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23239
Свири малку, кратко време.
Англиски: play music
Употреба: Музика и танц
Примери:
Му се посака да посвири со гајдата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК