а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посвоеник

мн. посвоеници
Вид збор: Именка, машки род
Посвоено машко дете.
Англиски: adopted son
Употреба: Правда
Изведенки
посвоеница ж.
мн. посвоеници