а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посвоен

посвојни
Вид збор: Придавка
Ранг: 38985
Што искажува припадност, припаѓање на некого или на нешто.
Англиски: possessive
Употреба: Граматика
Примери:
Посвојна заменка.
Посвојно значење.
Изведенки
посвојност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК