а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посвои

посвојат; посвој, посвојте; посвоив, посвоија; посвоил; посвоев, посвоеја; посвоел; посвоен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15990
1. Земе сосила нешто туѓо во своја сопственост, присвои насила.
Англиски: appropriate Албански: përvetësoj
Примери:
Тој ми ја зеде книгата и си ја посвои.
2. Законски усвои, посвои дете, давајќи му ги сите права како на родено дете.
Англиски: adopt Албански: adoptoj
Употреба: Правда
Примери:
Тие си посвоија дете.
Изведенки
1. посвојува несв.
посвојуваат
2. посвојување ср.
глаг. им.