а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посврши

посвршат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22018
1. Заврши некакви работи.
Англиски: accomplish Албански: kryej, përmbush
Примери:
Треба да посврши уште некои работи.
2. Побара девојка за жена, направи свршувачка.
Англиски: propose Албански: prpopzoj martesë
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Ми ја посвршија за јасно сонце.
3. (се посврши) Направи свршувачка, се сврши.
Англиски: engage Албански: fejoj
Изведенки
посвршува несв.
(се) посвршуваат