а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посебно

Вид збор: Прилог
Ранг: 438
1. Одделно од другите.
Англиски: separately Албански: veças
Примери:
Секој си живееше посебно.
Тоа треба посебно да го плати.
2. особено, исклучително
Англиски: especially Албански: veçanërisht
Примери:
Сите го почитуваа него, а посебно неговото дело.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК