а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поседи

поседат; поседов; поседоа; поседел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7398
1. Седи малку.
Англиски: sit Албански: ulet pak
Примери:
Нека поседи малку и нека се одмори.
Поседете вие, дури да стигне вечерата.
Јас ќе поседам со тебе во дворот.
2. Престојува малку некаде.
Англиски: spend time Албански: qëndroj, kaloj kohën
Примери:
Поседи на воздух во планина и ќе ти помине.
Тој поседе во селото четири-пет дена.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК