а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поседне

поседне, поседнат; поседни, поседнете; поседна, поседнаа; поседнал; поседнат; (ќе) поседнеше, (ќе) поседнеа; (ќе) поседнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15894
За многумина - седне еден по друг или еден до друг.
Англиски: sit
Примери:
Гостите поседнаа на чардакот.
Луѓето поседнаа околу огнот.
Изведенки
поседнува несв.
поседнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК