а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поседува

поседуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 2162
1. Има во посед, има во сопственост.
Англиски: own Албански: posedoj
Примери:
Црквата поседува голем имот.
Денес секое семејство поседува телевизор.
2. Има како карактеристика, својство, особина.
Англиски: possess Албански: posedon
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Марко Цепенков поседувал и посебни квалитети што се услов за успешно запишување на народни поетски творби.
Романот поседува голема естетска и уметничка вредност.
Изведенки
поседување ср.
глаг. им.