а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посен

посни
Вид збор: Придавка
Ранг: 10858
1. Што не содржи продукти од животинско потекло (месо, маст, млеко, јајца).
Албански: pa yndrë, kreshmor
2. Што содржи малку маснотии.
Англиски: low-fat Албански: jo i yndyrshëm
Употреба: Гастрономија
Примери:
Посно сирење.
3. Што се однесува на пост.
Англиски: fasting Албански: kreshmë, agjërim
Примери:
Петок е посен ден.
4. За земја - што е сиромашна со определени состојки.
Албански: pa yndyrë
Употреба: Земјоделство
Примери:
Нивата е малечка, посна и каменеста.
5. Што е празен, сиромашен.
Англиски: poor Албански: i varfër
Употреба: Преносно значење
Примери:
Некои песни беа анемични, со посна, скромна мелодиска инвенција.