а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посестрима

мн. посестрими
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10438
1. Жена што се посестрила со пријателка, што е како стара сестра на пријателка.
Англиски: blood sister Албански: motër gjaku, motërohet
Примери:
Тогаш ја посетија нејзините посестрими.
2. Блиска, верна другарка.
Англиски: close friend Албански: shoqe e ngusht, si motër
3. љубовница
Англиски: lover Албански: dashnore
Изведенки
1. посестримица ж.
мн. посестримици
2. посестримка ж.
мн. посестримки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК