а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посестрими

посестримат
Вид збор: Глагол, свршен
Земе, избере некоја пријателка за сестра.
Примери:
Тие две се посестримија.
Изведенки
1. посестримува несв.
(се) посестримуваат
2. посестримување ср.
глаг. им.
3. посеструва несв.
(се) посеструваат
4. посестрување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК