а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посестримство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Однос меѓу посестрими; посестримска врска.
Англиски: blood sisterhood
Примери:
Во нашиот народ жив бил обичај за сврзување на побратимство, однсосно посестримство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК