а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посетеност

(едн.) посетеноста
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 52501
Број, количество на посетувања.
Албански: vizitë, frekuentim
Примери:
Изложбата имаше голема посетеност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК