а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посетител

мн. посетители
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3539
1. Тој што прави посета.
Англиски: visitor Албански: vizitor
Примери:
Изложбата беше преполна со посетители.
2. Тој што редовно посетува курсеви, предавања и сл.
Англиски: attendant Албански: vizitor, pjesëmarrës
Примери:
Тие беа ревносни посетители на сите предавања.
Изведенки
посетителка ж.
мн. посетителки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК