а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посетува

посетуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 4070
1. посети
Англиски: visit Албански: vizitoj
2. Редовно посетува нешто (училиште, курс, предавања).
Англиски: attend Албански: vizitoj, marr pjesë
Примери:
Тој посетува курс по компјутери.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК