а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посече

посечат; посечи, посечете; посеков, посекоа; посекол, посекле; (ќе) посечев, (ќе) посечеа; (ќе) посечел; посечен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19935
1. Сече малку, кратко време.
Англиски: cut Албански: pres
Примери:
Тој посече малку дрва.
2. (се посече) се пресече
Албански: pritem
Употреба: Ретко
Изведенки
1. посекува несв.
(се) посекуваат
2. посечува несв.
(се) посечуваат
3. посечување ср.
глаг. им.