а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посилник

мн. посилници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 40794
слуга на официјална личност
Српски: посилник
Употреба: Архаизам
Примери:
посилник на комесарот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК