а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пославен

пославни
Вид збор: Придавка
Ранг: 40940
Компаратив од славен.
Англиски: more famous
Примери:
Вознесот од потрагата по пославно минато.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК