а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

последовен

последовниот
Вид збор: Придавка
последователен
Примери:
По два последовни порази, нашата екипа забележа успех.
Изведенки
последовност ж.