а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

последок

мн. последоци
Вид збор: Именка, машки род
1. постелка, плацента
Англиски: placenta Албански: placentë
Употреба: Анатомија
2. Последно дете во фамилијата.
Албански: sugjarë, përkëdhelës