а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

последува

последуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 40931
1. Тргне по некого веднаш или пак по некое време.
Англиски: follow
Употреба: Книжевен збор , Ретко
Примери:
Му даде знак со раката да го последува и излезе.
2. Дејствува согласно со нешто, по примерот на некој друг.
Англиски: follow
Употреба: Книжевен збор , Ретко
Примери:
Тој реши да го последува неговиот пример.
3. Следи, се појави по нешто или како резултат на нешто.
Англиски: follow
Употреба: Книжевен збор , Ретко
Примери:
Посегна да ја земе книгата, но тогаш последува вториот удар.