а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пословени

пословенат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи, прави словенски по јазикот и обичаите.
Албански: sllavizoj
Употреба: Дијалектен збор
2. (се пословени) Стане Словен или словенско.
Албански: sllavizoj
Изведенки
1. пословенува несв.
(се) пословенуваат
2. пословенување ср.
глаг. им.