а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пословица

мн. пословици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16039
Кратка синтактички оформена изрека, реченица, што се пренесува по традиција како израз на народното животно искуство и на народна мудрост.
Англиски: saying
Примери:
Нов бунар копај, на стариот не плукај.