а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пословичен

пословични
Вид збор: Придавка
Ранг: 26273
1. Што се однесува на пословица.
Англиски: proverbial
Примери:
Пословичен стил.
2. Што е нашироко познат, за кој се зборува многу, прочуен.
Англиски: proverbial
Примери:
Овие песни ја покажуваат пословичната трудољубивост на нашиот народ.