а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

послуга

(едн.) послугата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10008
1. Персонал што послужува во хотел, куќа и сл.
Англиски: staff Албански: shërbim, stafi shërbyes
Употреба: Туризам
Примери:
Послугата ги постави трпезите со јадење.
2. Земање нешто на привремено користење, на послужување.
Албански: shërbim, huazim
Примери:
Беше стегнат во нова униформа, земена на послуга некаде од градот.
3. Луѓе ангажирани за одржување и употреба на артилериско оружје (топ, минофрлач, митралез).
Англиски: crew Албански: shërbyes, ndihmës
Употреба: Воен термин