а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

послужавник

мн. послужавници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8263
Метален или пластичен плиток сад, обично со тркалезна или четвртеста форма со кој се носи и се послужува јадење или пијалак.
Англиски: tray
Примери:
Таа ги нареди филџаните во послужавникот.
Влезе со послужавник на кој имаше слатко и чаша со вода.
Сервира на послужавник.