а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

послуша

послушаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3965
1. Слуша малку, кратко време.
Англиски: hear Албански: dëgjoj pak
Примери:
Таа застана на прозорецот да ја послуша песната на птиците.
2. Изврши, исполни нечија наредба, послуша нечиј совет; се покори некому.
Англиски: obey Албански: dëgjoj, bindem
Примери:
Тие го послушаа и ја исполнија неговата препорака.
Чирачето го послуша мајсторот и тргна да наточи студена вода.
Изведенки
1. послушува несв.
послушуваат
2. послушување ср.
глаг. им.