а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

послушник

мн. послушници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18387
1. Тој што е послушен, што слуша без приговор.
Англиски: servant Албански: shërbyes, vasal
Употреба: Пејоратив
Примери:
Околу него се врткаа плашливци и послушници, кои му го виткаа грбот и му слугуваа.
2. Подготвителен степен пред стапување во монашки ред; лице што се подготвува да даде завет и да стане монах.
Албански: shërbëtor
Употреба: Црковен термин
3. Лице што служи на вечерата за време на свадбата.
Албански: shërbyes, izmetqar
Изведенки
послушница ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК