а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посоли

посолат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20872
1. Стави сол на нешто, потури со сол.
Англиски: salt Албански: kripos
Употреба: Гастрономија
Примери:
Лебот намачкан со мас, го посоли со буковец.
2. Прекрие некаква површина со нешто ситно.
Англиски: spread Албански: shtrij
Примери:
Белата брада на старецот беше посолена со жолта прав.
Изведенки
1. посолува несв.
посолуваат
2. посолување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК