а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посран

посрани
Вид збор: Придавка
Ранг: 16006
1. Што е извалкан.
Англиски: shitty
Употреба: Груб збор
Примери:
Посрани гаќи.
2. Што нема вредност, многу лош.
Англиски: shitty
Примери:
Ми се лути заради една посрана кутија цигари.
Изрази
Посран му е газот - работел нечесно.