а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посребри

посребрат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 30986
1. Покрие, обложи со тенок слој сребро.
Англиски: silverplate Албански: lyej me argjent
2. Направи нешто да добие боја или сјај на сребро.
Албански: bëj me argjent
Употреба: Преносно значење
Примери:
Месечината ја посребри реката.
3. (се посребри) Побели, добие боја на сребро.
Англиски: silverplate Албански: merr ngjyrë argjendi
Употреба: Преносно значење , Ретко
Изведенки
1. посребрува несв.
(се) посребруваат
2. посребрување ср.
глаг. им.