а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

постановка

мн. постановки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 25045
Организирање на сценска претстава.
Англиски: setting
Употреба: Книжевен збор , Ретко , Сцена
Примери:
Драмата е во постановка на македонски режисер.
Ова е втора постановка на делото во Театарот за деца и младинци.