а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

постмодернизам

(едн.) постмодернизмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7941
Стил во уметноста од крајот на XX век.
Англиски: postmodernism
Употреба: Уметност
Изведенки
1. постмодернист м.
мн. постмодернисти
2. постмодернистички прид.
постмодернистичкиот
3. постмодернистичко прил.