а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

постоење

(едн.) постоењето
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 1166
1. (глаг. им.) постои
Англиски: existence Албански: ekzistencë, ekzistim
2. Фактот дека нешто постои, го има некаде, дека се содржи во нешто.
Англиски: existence Албански: ekzistencë
Примери:
Тој посочи на постоењето на неколку варијанти.
Тој час таа како да стана негов живот, негова смисла за постоење.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК