а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

постои

постојат; постој, постојте; постојав, постојаа, постоив, постоија; постојал, постоил; постојан, постоен; постоев, постоеја; постоел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 5538
1. Стои малку, кратко време на едно место.
Англиски: stand Албански: qëndroj pak
Примери:
Постојавме на скалилата некое време, како да се колебавме.
Постој да те почестам.
2. Отседи, отстои, мирува некое време.
Англиски: rest Албански: qëndroј pak
Примери:
Течноста нека постои неколку дена на темно место.
Изведенки
постојува несв.
постојуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК