а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

постојка

мн. постојки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16133
патна станица
Англиски: bus stop
Употреба: Транспорт
Примери:
Празни беа автобуските постојки, бидејќи автобусите стоеја на паркингот.
Луѓето се симнаа на последната автобуска постојка.