а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пострада

пострадаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20107
1. Претрпи несреќа, настрада.
Албански: pësoj
Примери:
Си пострада човекот за ништо.
2. Претрпи штета.
Албански: pësoj dëm
Примери:
Неколку куќи пострадаа од поплавата.
3. Страда малку, кратко време.
Англиски: suffer Албански: vuaj pak
Изведенки
пострадува несв.
пострадуваат