а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

постриже

пострижат; пострижи, пострижете; постригов, постригоа; постригол, постригле; (ќе) пострижев, (ќе) постриже; (ќе) пострижел; пострижен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 55752
1. Изврши црковен обред пострижување на косата на оној што се закалуѓерува; изврши постриг.
Албански: qethë
Употреба: Црковен термин
2. Стриже малку, кратко време.
Англиски: haircut Албански: qethë pak
3. (се постриже) се закалуѓери, се замонаши
Албански: murgohem
Употреба: Црковен термин
Изведенки
1. постригува несв.
(се) постригуваат
2. постригување ср.
глаг. им.
3. пострижува несв.
(се) пострижуваат
4. пострижување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК